Správný výběr jímky

4
Napojení na odpadní kanalizaci je sice v dnešní době pro mnoho lidí nezbytné, ne všechny objekty tomu ovšem odpovídají. V takovém případě je pak nutné hledat alternativní řešení. A jedním z těch nejpoužívanějších jsou právě jímky. Jak si snadno provést výběr jímky vhodné pro Vaše podmínky? Poradíme Vám!

Jak správně vybrat jímku?

Napojení na odpadní kanalizaci je sice v dnešní době pro mnoho lidí nezbytné, ne všechny objekty tomu ovšem odpovídají. V takovém případě je pak nutné hledat alternativní řešení. A jedním z těch nejpoužívanějších jsou právě jímky. Jak si snadno provést výběr jímky vhodné pro Vaše podmínky? Poradíme Vám!

Jímky neboli žumpy

Ještě než se dostaneme k samotnému výběru jímky, řekněme si ve zkratce, jak takové zařízení vlastně funguje. Není na tom v podstatě nic složitého. Jde totiž o vodotěsné bezodtokové nádrže z různých materiálů, v nichž dochází k akumulaci odpadních vod i splašků. Každou jímku je při naplnění nutné vyvážet, což tedy pro celoročně obývané objekty není příliš ekonomické ani praktické.

Výběr jímky aneb čemu věnovat pozornost

vyber_jimkyVýběr jímky je třeba dobře promyslet, abyste si pořídili tu nejvhodnější variantu právě do svých podmínek. Na co je tedy třeba při výběru jímky pamatovat? Především hraje roli počet lidí v objektu, připojené zařízení a velikost prostoru, který máte k dispozici (čemuž by měl odpovídat objem nádrže i její tvar). Disponujete-li větší plochou, doporučujeme Vám pořídit si také větší jímku, neboť právě tu nebude nutné tak často vyvážet (cena za vývoz se pohybuje podle lokality od 800 do 1 500 korun za 8 m3 odčerpané odpadní vody). Nezapomínejte nicméně ani na vzdálenost nádrže od objektu.

Samozřejmě si lze vybrat z více druhů materiálu. Velmi oblíbené jsou kupříkladu plastové jímky z polypropylenu, které patří k poměrně levným, zato velmi pevným a odolným řešením. Ať už se ovšem rozhodnete jakkoli, pamatujte, že k instalaci jímky je nutné mít vyřízeno povolení stavebního úřadu, zatímco povolení k vypouštění odpadních vod, jež je nutné k provozu septiku, ze zřejmých důvodů potřebovat nebudete.

Z pohledu administrativní náročnosti a následné kolaudace je proto jímka na vyvážení nejsnadnějším řešením. Je nutné věnovat pozornost tomu, abyste při koupi jímky obdrželi dokumentaci potřebnou ke kolaudaci – protokol o nepropustnosti, prohlášení o shodě, stavební technické osvědčení a zejména certifikát výrobku, který ne všichni výrobci vlastní.

Napsat komentář