Srovnání plastové a betonové šachty

2
Sháníte aktuálně vodoměrnou šachtu a rozhodujete se, jaký materiál vlastně zvolit? Potom jsou právě pro Vás určeny následující řádky. Na nich se totiž podíváme blíže na srovnání výhod a nevýhod plastových a betonových šachet.

Plastové a betonové šachty. Jaký materiál zvolit?

Sháníte aktuálně vodoměrnou šachtu a rozhodujete se, jaký materiál vlastně zvolit? Potom jsou právě pro Vás určeny následující řádky. Na nich se totiž podíváme blíže na srovnání výhod a nevýhod plastových a betonových šachet.

Vodoměrné betonové šachty

Hlavní výhodou betonových šachet je pochopitelně pevnost, když je tento materiál obecně používán právě kvůli této vlastnosti. Pokud tedy chcete mít jistotu, že šachta odolá tlaku zeminy i vozidel a případně též podzemní vodě, beton se jeví jako perfektní řešení. Výhodou je rovněž poměrně rychlá instalace, ovšem ne všude je to možné.

Váha betonové šachty totiž představuje určitá úskalí. K manipulaci je pochopitelně třeba těžká technika, která se nedostane všude a rovněž ve vnitřních částech objektů je její použití poměrně výrazně omezeno. Musíte tedy zvážit, zda je betonová šachta do vašich konkrétních podmínek tou nejlepší variantou.

Vodoměrné plastové šachty

Pokud jsme u betonových šachet určili jako hlavní výhodu pevnost, jejich plastové protějšky na tom nejsou o moc hůře. V současné době jsou vyráběny z moderních a kvalitních materiálů, tedy např. z extrudovaného polypropylenu, a jsou tudíž také vysoce odolné a nepropustné. I tak Vám ovšem doporučujeme, abyste v případě plastové vodoměrné šachty přistoupili k jejímu obetonování.

Tento proces Vás sice bude stát peníze a zároveň zabere nějaký čas navíc, nicméně tak ještě podpoříte špičkové vlastnosti moderních výrobků z plastu. A navíc si takovou šachtu můžete díky její nižší hmotnosti nechat dopravit kamkoli a rovněž ve vnitřních prostorách máte záruku daleko jednodušší manipulace.

Pro který materiál se rozhodnout?

Jak vyplývá z předešlých řádků, aktuálně jsou plastové i betonové šachty velmi kvalitní a nenalezneme u nich příliš mnoho negativ. Jaký materiál tedy zvolit? V prvé řadě samozřejmě záleží na tom, kam chcete vodoměrnou šachtu instalovat, neboť výrobky z betonu nejdou umístit kamkoli, na druhou stranu třeba v případě vozovek jsou vhodnějším řešením.

Při rozhodování Vám může pomoci porovnání pořizovacích cen. V tomto ohledu jsou na tom lépe plastové šachty, které jsou obecně levnější. Sice budete muset počítat s náklady navíc za případné obetonování, ovšem často není ani těžká technika potřebná k osazení betonových šachet zcela zadarmo.

Plastové šachty se z výše uvedeného srovnání nakonec jeví jako zajímavější varianta, rozhodně se však nejedná o kategorický závěr. Zkrátka platí, že někde naleznou uplatnění betonové šachty, jinde plastové a je pouze na Vás, jaký materiál zvolíte. V každém případě Vám doporučujeme, abyste se před konečným rozhodnutím poradili s odborníky.

Napsat komentář