Srovnání plastových a betonových septiků
Septiky jsou (v ideálním případě) tříkomorové nádrže, v nichž dochází k čištění odpadních vod z rodinných domů, chat či chalup. I dnes jsou hojně využívány. Otázkou ovšem je, zda zvolit plastový, či betonový septik…
Betonové septiky
Betonové septiky byly dříve zcela běžné, postupem času je ale nahrazují spíše septiky plastové. Dosud jsou však používány, a to především proto, že nelze říci, že by byly vyloženě špatné. Stále totiž nabízejí okamžité uplatnění po instalaci, dlouhodobý provoz bez nutnosti údržby a rovněž nenáročnou obsluhu. To vše však platí i pro jejich plastovou alternativu.
Betonový septik rovněž disponuje vysokou odolností proti zatížení, tzn. nejen proti tlaku zeminy, ale také proti vibracím, jež způsobují projíždějící automobily. Vydrží zkrátka skutečně nejvyšší námahu, a navíc bývá relativně vodotěsný. Často se ovšem stává, že i přes svoji zdánlivou vodotěsnost začne postupem času propouštět vodu.
Dobrou vlastností je i zvýšená odolnost proti hladině spodní vody. V žádném případě se tak nemusíte obávat jejich zhroucení či vyplavení, což se právě u lehčích plastových septiků výjimečně stát může (ovšem existuje i řešení, viz níže). Zkrátka a dobře: na používání betonových septiků lze stále nalézt pozitiva.
Plastové septiky
Druhou možností, kterou v současnosti preferuje většina lidí, jsou plastové septiky. Oproti svým betonovým „předchůdcům“ totiž mají někdy i výrazně delší životnost, a to zejména díky naprosté vodotěsnosti a odolnosti proti agresivním látkám ve fekální vodě. Kromě toho se s nimi snadno manipuluje a nemůže se stát, že je nelze umístit tam, kam se nedostane těžká technika. Zato betonové septiky nelze pro jejich vysokou hmotnost dostat kamkoli.
Cena plastového septiku je velmi příznivá a díky jeho dlouhé životnosti jej nebudete muset po několika letech měnit za nový. Pokud navíc zvolíte nádrž z kvalitního materiálu (např. polypropylen), svou pevností a odolností si s betonem rozhodně nezadá.
U plastových septiků lze sice najít několik nevýhod, nicméně při bližším pohledu se jedná o negativa pouze zdánlivá. Někdy se uvádí, že septiky z plastu nejsou pojezdové, stačí je však jednoduše obetonovat, případně zvolit speciální zpevněné víko. Hledáte-li řešení pro čištění odpadních vod v záplavových oblastech či místech se spodní vodou, která patří k problematickým, můžeme Vám doporučit dvouplášťovou variantu.
Závěrečné resumé – plastové, nebo betonové septiky?
V podstatě nám nezbývá než konstatovat, že upřednostňování plastových septiků není náhodné, neboť jsou skutečně velmi spolehlivé a jejich užívání probíhá bez jakýchkoli komplikací. Pokud tedy aktuálně sháníte řešení pro ekologické čištění odpadních vod v rodinných domech, chatách či chalupách, právě plastové septiky jsou tím pravým!
Komentáře
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
[…] své betonové „protějšky“ postupně vytlačily a jež upřednostňuje většina lidí (viz srovnání výhod a nevýhod plastového a betonového septiku). Aktuálně jsou v každém případě používány zejména tříkomorové septiky, které […]